- Börjar:
- Slutar:
- Arrangör:
- buildingSMART France och buildingSMART Finland
- Plats:
- Digitalt eller i Paris, Frankrike
Externt event
Det 8:e InfraBIM Open inom buildingSMART International går av stapeln den 8 juni i Paris, Frankrike, och arrangeras av buildingSMART France och buildingSMART Finland. Du kan delta på plats i Frankrike eller online. Senast när eventet hölls deltog runt 400 experter från drygt 30 länder. I år genomförs det som ett dubbelevenemang tillsammans med buildingSMART France årliga event.
Delta i konferensen för att arbeta mot ett mer effektivt, hållbart och uppkopplat byggande och anläggningstillgångar, tack vare data och digital teknik.
Detta år kommer IBO26, tillsammans med JNCE26, att variera mellan gruppvisningar och operativa format, samt ha gott om tid för diskussioner och demonstrationer. Det kommer att finnas:
- Plenarsessioner och huvudanföranden om de strategiska utmaningarna med digital teknik tillämpad på sektorerna.
- Feedback från verkliga fall, utvalda via IBO26-inbjudan till presentationer.
- Praktiska workshops för att experimentera och utveckla färdigheter, inklusive ”spel”-format.
- Demonstrationer, samt utrymme att nätverka.
De två eventen på plats är:
- InfraBIM Open (IBO26): ett internationellt evenemang på engelska, tillägnat öppna digitala metoder och samarbetsprocesser för väg- och vattenbyggnad och infrastruktur.
- Journées "Numérique Construction et Exploitation" (JNCE26): en 2,5-dagars franskspråkig version av det årliga evenemanget buildingSMART France, med fokus på informationshantering och affärsutmaningar.
Ett specialiserat event för dig som uppskattar djupgående teknisk expertis.
Anmäl dig redan nu till InfraBIM Open 2026!
buildingSMART arbetar med att skapa bättre förutsättningar och visa på nyttan med öppna standarder. BIM Alliance utgör den svenska delen, buildingSMART Sweden, av buildingSMART International.