Jan-Anders Jönsson. Foto: Informationsbyggarna

Jan-Anders har under många år gjort betydande insatser för digitaliseringen av samhällsbyggnadssektorn. Han var entreprenör och en av grundarna till BIM Alliance medlemsföretag Informationsbyggarna, med kontor i Jönköping och Malmö. Han var också en av innovatörerna bakom fi2 och utvecklingen av gemensamma strukturer för informationsutbyte inom fastighetsförvaltning. Tidigt engagerade han sig även i arbetet med att samla branschens olika initiativ och föreningar i ett starkare gemensamt forum, det som blev BIM Alliance.

Jan-Anders var före sin tid i sin förståelse för vad som krävs för att vi ska få verklig nytta av digitaliseringen. Med en stark helhetssyn såg han hur standardisering, strukturerad information och BIM behöver hänga ihop. 

Han såg också tidigt möjligheterna att koppla miljö- och klimatdata till digitala modeller. Tillsammans med IVL utvecklade han programvaran Anavitor, som med utgångspunkt i en digital byggnadsmodell kunde beräkna en byggnads miljöbelastning ur ett livscykelperspektiv, från projektering till rivning.

Till sin hjälp hade Jan-Anders ett stort tålamod och en imponerande uthållighet. Han fortsatte att påminna oss om vad som behövde göras och om vikten av att branschens och myndigheternas processer bygger på gemensamma standarder.

Genom buildingSMART International verkade han för öppna standarder och ett starkare svenskt deltagande i det internationella arbetet. Så sent som i våras bidrog han till att samla en stor svensk delegation till buildingSMART International Summit i Porto.

Jan-Anders förblev nyfiken, engagerad och full av idéer. Bara några veckor före hans bortgång träffade jag honom på BIM World Copenhagen. Över en kopp kaffe pratade vi om hur långt vi kommit med Praxi och om hur de frågor som Jan-Anders arbetat med under så många år nu hade mognat och fått en helt annan kraft i branschen.

Vi är många inom BIM Alliance och buildingSMART som har haft förmånen att ta del av Jan-Anders kunskap, engagemang och uthållighet. Hans insatser har satt djupa spår och kommer att leva vidare i vårt gemensamma arbete.

Vi kommer att sakna honom. Våra tankar går till Jan-Anders döttrar med familjer, övrig familj och vänner.

Susanne Nellemann Ek
Vd, BIM Alliance

Uppdaterad den